Haber

Cereal City’de Dikim Başladı

Türkiye’nin tahıl şehrinde ekim başladı

Türkiye’nin tahıl kenti olarak bilinen Sivas’ta tohum ekimi sırasında kargaların traktörü takip ederek karınlarını doyurması dikkat çekti.

SİVAS Türkiye’nin tahıl kenti olarak bilinen Sivas’ta tohum ekimi sırasında kargaların traktörü takip ederek karınlarını doyurması dikkat çekti.

Geçen yıl buğday üretiminde rekor kıran ve Türkiye’nin tahıl şehri olarak bilinen Sivas’ta tohumlar toprakla buluşmaya başladı. Sabah erkenden kalkan çiftçiler kolları sıvayarak tarlalarının yolunu tuttu. Yulaf tohumlarını mibzerin üzerindeki çuvallara yerleştiren çiftçiler, tarlada adeta dönerek tohumları Orta Anadolu’nun bereketli topraklarına bıraktı. Çiftçiler tohumları toprağa ekerken, traktörlerin arkasından koşan zeki kargalar sorunsuz bir şekilde beslendi. Çiftçi Erhan Konutçu, kargaların topraktan çıkan böcek ve solucanları yediklerini ve karınlarını doyurduklarını söyledi.

“Kargalarda kutsanmış”

Topraktan çıkan kurtları kargaların yediğini söyleyen Çiftçi Orhan Konutçu, “Artık yazlık yulaf ekiyoruz. Vakit geldi. Aslında biraz geç kaldık. Ekiyoruz. Geç kaldık. Yağmurlar.Biraz zamansız yağdı.Ağustos gibi hasat edilir.4 ayda yetişir.Yulaf “Yem olarak kullanılır. Ayrıca yemeklerin büyük bir kısmında kullanılır. Kargalar tarafından paylaşılır. Topraktan çıkan böcek ve solucanları yerler” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu