Teknoloji

Meta, Çocuk Görüntülerinin Yayılmasını Engelleyecek

Meta, 18 yaşından küçük çocuklara ait müstehcen görüntülerin internette yayılmasını önlemek için önemli bir adım attığını duyurdu. Facebook, Instagram ve WhatsApp gibi platformları bünyesinde barındıran teknoloji devi, Aşağı çekmek’Kendi adını taşıyan örgütün kurulmasına yardımcı olduğunu belirtti.

platformu, ABD Ulusal Kayıp ve İstismara Uğrayan Çocuklar Merkezi (NCMEC) Ayrıca bir takviyesi var. Çevrimiçi bir araç olduğu belirtilen Take It Down’ın çocuklara ait uygunsuz görüntülerin yayılmasını engelleyeceği umulmaktadır.

Çocukların fotoğrafları ve görüntüleri bir kod yardımıyla internetten kaldırılabilir.

Sistemi finanse eden Meta, Take It Down’ın çocuklardan fotoğraf göndermelerini istemeyeceğini ve onları gizli tutacağını söylüyor. Bunun yerine, sistem doğrudan kullanıcının cihazından görüntülere sayısal bir kod atayacaktır ve bu kod daha sonra NCMEC’e gönderilecek. Kod internette bulunduğunda görseller hızlı bir şekilde kaldırılabilir ve bu şekilde ileride yayılmaları engellenir.

Meta, yeni sistemin genç kullanıcıların uygunsuz görsellerini kontrol altına almasını sağlayacağını belirtiyor. Ek olarak, Fotoğraflarının internette görünebileceğinden endişe duyan 18 yaş altı kullanıcılar, ebeveynler ve 18 yaş altı yetişkinler.Platformdan sizin de yararlanabileceğiniz aktarılıyor.

Bunların dışında sistem kayıtlı diğer firmalar tarafından da kullanılabilmektedir. Bunların başında Facebook ve Instagram’ın yanı sıra OnlyFans ve Pornhub Yetişkin içerikli platformlar da mevcuttur. Twitter ve Snapchat gibi milyonlarca kişinin kullandığı uygulamaların eksikliği de dikkatlerden kaçmıyor.

Meta ayrıca, ‘şüpheli yetişkinlerin’ genç kullanıcılarla etkileşimini zorlaştıracak yeni özellikleri Instagram’a getirmeye başladığını da belirtti. Şirket son olarak uygulamalarında çocukları korumaya yönelik girişimleri kapsamında 30’dan fazla özelliği kullanıma sunduğunu sözlerine ekledi.

urla-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu